Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Със 199% са се увеличили болните от диабет у нас за последните 18г.

Общество

Със 199% са се увеличили болните от диабет у нас за последните 18г.

Със 199% са се увеличили болните от диабет у нас за последните 18г. - Tribune.bg
Снимка:

Със 199% са се увеличили болните от диабет у нас за последните 18г., а тревожната статистика стана ясна на пресконференция, организирана от Българското Дружество по Ендокринология.

Проф. Анна-Мария Борисова представи развитието на епидемията захарен диабет в свет, където честотата на диабета нараства с 218% според популацията - от 246 милиона диабетика през 2007 г. до 537 милиона през 2021 г. възрастно население (20-79 г).

Половината от диабетиците не са диагностицирани и се считат за "здрави". В най-младата възраст (20-29 г.) през 2006 г. не е имало диабетици, а през 2024 г. те са 1.5% в тази възрастова група. Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет. Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се счита за основен негов рисков фактор. Половината от хората с предиабет след 5 г. стават диабетици, показва проспективно проучване сред българска популация.

"Навременното откриване на предиабет е критично за предотвратяване на прогресията към захарен диабет тип 2, както и развитието на сериозни усложнения като коронарна болест на сърцето и хронична бъбречна болест",  каза проф. д-р Михаил Боянов от Клиниката по Ендокринология в УМБАЛ "Александровска". По думите му ранното разпознаване на състоянието позволява по-ефективно управление на здравословните рискове и предоставя възможност за значителни подобрения чрез промени в начина на живот и, при нужда, медикаментозна терапия.

Експертите подчертаха значението на редовните профилактични прегледи, особено за хора над 45 години или за тези с повишен рискнаднормено тегло, фамилна обремененост, високо кръвно налягане или други сърдечносъдови заболявания, ниски нива на „добрия“ холестерол и високи триглицериди. Промяната в начина на живот, като редовна физическа активност и загуба на 5% до 7% от телесното тегло, може да намали риска от развитие на диабет с 58%.

Навременната диагностика за всички хора над 35 години, както и тези с наднормено тегло и допълнителни рискови фактори, с помощта на тестове за плазмена глюкоза на гладно, орален глюкозо-толерантен тест и тест за гликиран хемоглобин (HbA1c) е от съществено значение за откриване на предиабет и управление на риска.

"Колкото по-рано се открие и третира състоянието, толкова по-добри са шансовете за избягване на сериозни усложнения", допълни проф. Боянов.

Специалистите се обърнаха с призив към обществото да бъде по-информирано и да предприема активни стъпки за превенция на диабета чрез редовни прегледи и здравословни промени в начина на живот.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети